Florida District Teachers of the Year

2015


The following are the Teachers of the Year for each of Florida's school districts, the four university developmental research schools, Florida Department of Corrections, Florida School for the Deaf and the Blind, and Florida Virtual School.

School District or Program Teacher of the Year Subject(s) School
Alachua Donna Schroeder Elementary Education Glen Springs Elementary School
Baker Lynn Green Instructional Coach Westside Elementary School
Bay Alison Beck Music Tommy Smith Elementary School
Bradford Frances Jethro Elementary Education Brooker Elementary School
Brevard Matthew Yount Mathematics Atlantis Elementary School
Broward Daniel Shapiro Guidance Counselor Bennett Elementary School
Calhoun Brooke Everett English Language Arts Blountstown Elementary School
Charlotte Sharon Bruno Computer Technology Education/STEM Punta Gorda Middle School
Citrus Alex Stubenbort English, Language Arts Lecanto Middle School
Clay Matthew Boyack Social Studies (AP World History and World History) Orange Park High School
Collier Did not participate in the program
Columbia Celena Crews Mathematics/Science/Career & Technical Education Columbia High School
DeSoto Stephanie Langford Elementary Education Memorial Elementary School
Dixie Dale Joslin Jr. Algebra I, Geometry Dixie County High School
Duval Joseph Frencl Mathematics Atlantic Coast High School
Escambia Jana Pavlus Science Woodham Middle School
Flagler Jill Espinosa Elementary Education Belle Terre Elementary School
Florida A&M University Vivian Wilson English, Reading FAMU Developmental Research School
Florida Atlantic University Agnes Nemeth High School Mathematics A.D. Henderson University School
Florida Department of Corrections Sandra Brown General Education Holmes Correctional Institution
Florida School for the Deaf and the Blind James Penna English, Language Arts Florida School for the Deaf and the Blind
Florida State University Melanie Hester Science Florida State University Schools
Florida Virtual School Elise Harris Civics Florida Virtual School
Franklin Katrina Ham Elementary Education Franklin County School
Gadsden Kameelah Weeks Reading Coach Havana Middle School
Gilchrist Cori Becker Elementary Education Trenton Elementary School
Glades Tina Castano Science West Glades School
Gulf Tracy Bowers Elementary Education Wewahitchka Elementary School
Hamilton Joanie Blue Elementary Education Central Hamilton Elementary School
Hardee Mary Driskell Elementary Education Wauchula Elementary School
Hendry Kimberly Jordan ESE Inclusion LaBelle Elementary School
Hernando John Imhof Social Studies F.W. Springstead High School
Highlands Cheryl Vermilye Literacy Curriculum Resource Teacher Woodlawn Elementary School
Hillsborough Patrick Boyko Social Studies Thomas Jefferson High School
Holmes Did not participate in the program
Indian River Lyndsey Matheny Science and Math Citrus Elementary School
Jackson Anna Martin Elementary Education Sneads Elementary School
Jefferson Rosalia Hill Elementary Education Jefferson Elementary School
Lafayette Sunny Wimberley Elementary Education Lafayette Elementary School
Lake Rachel Adams Elementary Education Round Lake Elementary School
Lee Jason Thomashefsky Music Rayma C. Page Elementary School
Leon Robin Oliveri Science Instructional Coach Amos P. Godby High School
Levy Tanya Taylor Business Education/Computer Technology Education Williston Middle School
Liberty Cassie Vickers Middle Grades Mathematics Hosford Elementary and Junior High School
Madison Gary Gazlay Instrumental Music-Band Madison County Central School
Manatee Jennifer Willis Elementary Education Oneco Elementary School
Marion David Steffey Intensive Reading Osceola Middle School
Martin Patricia Morris Reading Jensen Beach High School
Miami-Dade Myrna Betancourt Culinary Arts South Dade Educational Center
Monroe Karen McKenzie Language Arts Sugarloaf School
Nassau Brianna Johnson ESE Callahan Elementary School
Okaloosa Victoria Hurley Intensive Reading Baker School
Okeechobee RaeAnn Whiteside Elementary Education Central Elementary School
Orange Kristen Iannuzzi Language Arts West Orange High School
Osceola Chasity Young Elementary Education/ Regular & Gifted Kissimmee Elementary School
Palm Beach Michelle Gunning Media Specialist Sandpiper Shores Elementary School
Pasco Did not participate in the program
Pinellas Kevin Ford Performing Arts/Band Director Tarpon Springs High School
Polk Christie Bassett Art Highlands Grove Elementary School
Putnam Matthew Bergen Elementary Education Browning-Pearce Elementary School
Santa Rosa Danielle Clark Elementary Education Holley Navarre Intermediate School
Sarasota Lisa Figueroa Science Lab Taylor Ranch Elementary School
Seminole Bridget Dycus Mathematics Rock Lake Middle School
St. Johns Daryl Cullipher English Language Arts/Teaching Academy St. Augustine High School
St. Lucie Heather Bolitho Media Specialist Oak Hammock K-8 School
Sumter Emily Keeler Chemistry South Sumter High School
Suwannee Mary Check-Cason Language Arts Suwannee Middle School
Taylor Jennifer Amman Math/Science Perry Primary School
Union Mark Harrison Elementary Lake Butler Elementary School
University of Florida Ann Heller Chemistry P.K. Yonge Developmental Research School
Volusia Grace Kellermeier World Languages-French New Smyrna Beach High School
Wakulla John Kane Algebra I Riversprings Middle School
Walton Susan Marino Spanish Emerald Coast Middle School
Washington Richard Davenport Instrumental Music Education Chipley High School
Florida District Teachers of the Year