Return to Normal View

DOE Homepage Students Educators Community Family Administrators and Staff MyFlorida.com

Florida Department of Education

DOE Home > Success Stories

Success Stories

 

  Success Stories  

Text Index Google Custom Search

More Success Stories >>

Walt Disney World Awards $245,000 to Outstanding Lake,
Orange, Osceola, Polk, and Seminole County Teachers and Schools
During Annual Teacherrific Awards

Lake County
Total Awards: $46,000 ($31,000 teachers/$15,000 schools)

Teacheriffic Award
Outstanding Educational Program ($15,000 to teacher / $7,500 school)

Cypress Ridge Elementary School
Star Olson and Kellyann Goring

Special Judges Award ($5,000 teacher / $2,500 school)

Treadway Elementary School
Shanon Parker

East Ridge High School
Anne Guenther

Outstanding Program Award ($2,500 teacher / $1000 school)

Lost Lake Elementary
Catherine Friedrich

Spring Creek Elementary
Maureen Coldiron

Top Program ($1,000 teacher / $500 School)

Astatula Elementary School
Kristen Sears

Orange County
Total Awards: $53,500 ($36,000 teachers/$17,500 schools)

Teacheriffic Award
Outstanding Educational Program ($15,000 to teacher / $7,500 school)

Robert Hungerford Preparatory High School
Deborah Kenney-Benson

Special Judges Award ($5,000 teacher / $2,500 school)

Robert E. Lee Middle School
Doris Keeler

West Orange High School ($2,500 each)
Karol Young
Deborah Duda

Outstanding Program Award ($2,500 teacher / $1000 school)

Rock Lake Elementary School (($833.33 each)
Lydia Richard
John Giles
Tami Martin

Timber Creek High School ($1,250 each)
Patricia Franklin
Sophia Mullins

Top Program ($1,000 teacher / $500 School)

Orange Center Elementary ($500 each)
Kathryn Levreault
Amy Orseno

Chain of Lakes Middle School & Magnolia School
Cheryl Hite-Scherer

Freedom Middle School
Karalyn Mello

Glenridge Middle School ($200 each)
Kent Wenger
Caren Holliday
Heather MacGregor
Gail Glasgow
Susan Rodgers

Cypress Creek High School ($250 each)
Tracee Rankin
Nathan Diehl
Casey Waugh
Angela Walker

Edgewater High School
Paul Ackerman

Osceola County
Total Awards: $49,000 ($33,000 teachers/$16,000 schools)

Teacheriffic Award
Outstanding Educational Program ($15,000 teachers ($3,000 each) / $7,500 school)

Cypress Elementary School
Deborah Fhmie, Monique Harvin, Nathan Minium, Pamela Olis, Dr. Judith Ziffer

Special Judges Award ($5,000 teacher / $2,500 school)

Denn John Middle School ($2,500 each)
Doris Gonzalez
Karen Best

Neptune Middle School
Kimberly Lytle

Outstanding Program Award ($2,500 teacher / $1000 school)

Sunrise Elementary School
Julie Nieves

St. Cloud High School ($625 each)
Donna Jahnke
Ruth Makhtoufi
Denise Peeler
Gina Brown

Top Program ($1,000 teacher / $500 School)

Celebration School (E)
Nona Noel

St. Cloud Elementary School
Susan Starling Besser

Osceola High School
Mignon Conway Austin


Polk County
Total Awards: $47,500 ($32,000 teachers/$15,500 schools)

Teacheriffic Award
Outstanding Educational Program ($15,000 teachers ($3,000 each) / $7,500 school)

Denison Middle School
Anjanette Richard-Jones, Jeffrey Wells, Carole Endicott, Baringthon Brudy

Special Judges Award ($5,000 teacher / $2,500 school)

Bethune Academy (E) ($833.33 each)
Deborah Congdon
Carol Richardson
Jessica Fredricks

Dixieland Elementary
Arvilla Stokes

Outstanding Program Award ($2,500 teacher / $1000 school)

Shelley S. Boone Middle School
Elizabeth Broadaway

Auburndale High School
Patricia Butler

Top Program ($1,000 teacher / $500 School)

Lincoln Avenue Academy (E) ($333.33 each)
Mijana Lockard
Ophelia Kieffer
Julie Stone

George Jenkins High School
Matt Townley

Seminole County
Total Awards: $49,000 ($33,000 teachers/$16,000 schools)

Teacheriffic Award
Outstanding Educational Program ($15,000 to teacher / $7,500 school)

Lawton Chiles Middle School
Pamela Ferrante

Special Judges Award ($5,000 teacher / $2,500 school)

Bear Lake Elementary School
Kristen Tame

Pine Crest Elementary
Bernice Muroski-Brown

Outstanding Program Award ($2,500 teacher / $1000 school)

Lake Mary Elementary School ($833.33 each)
Deborah Aman
Lois Dickison
Janel Stormer

Wekiva Elementary School ($500 each)
Maria Castro
Karyn Cook
Mary Ann Hewitt
Karen Lindsey
Donna Raby

Top Program ($1,000 teacher / $500 School)

Casselberry Elementary
Pamela Metzger

Milwee Middle School
Kelvin Ferrell

Rock Lake Middle School
Linda Mumey