Return to Normal View

DOE Homepage Students Educators Community Family Administrators and Staff MyFlorida.com

Florida Department of Education

DOE Home

Educator Recruitment, Development, & Retention

 

  Educator Recruitment, Development, & Retention  

Text Index Google Custom Search

2010 Florida District School-Related Employees of the Year

The following are the school-related employees of the year for each of Florida's school districts, including the four university developmental research schools, Florida School for the Deaf and the Blind, Florida Virtual School and Florida Department of Corrections.

School District School-Related Employee of the Year School/Worksite Position
Alachua Tina Head Joseph Williams Elementary School Senior Clerk Assistant
Baker Lonnie Harris Auxiliary Services Landscape Technician
Bay Margaret Tidmore New Horizons Learning Center Title I Parent Liaison
Bradford Wanda Sue Crawford Brooker Elementary School Secretary
Brevard Pamela Sarria Golfview Elementary Magnet School School Age Child Care Coordinator
Broward Cathy Blankenship Quiet Waters Elementary School Office Manager I - Confidential (EL&MD)
Calhoun Rhonda O'Bryan Altha Public School Receptionist
Charlotte Phillip James Murdock Middle School Paraprofessional
Citrus Luz Rivera Forest Ridge Elementary School ESOL Teacher Aide
Clay Bonnie O'Nora Lake Asbury Elementary School ESE Secretary
Collier Danielle Gilman Veterans Memorial Elementary School Safe School Assistant
Columbia Dawn Mansukhani Columbia City Elementary School Paraprofessional - Second Grade
DeSoto James Backer IT Department Network Specialist
Dixie Gracie Evans Ruth Rains Middle School School Custodian
Duval Anita Hendley Lone Star Elementary School Paraprofessional - EBD Intermediate Class
Escambia Barbara Bassett Lipscomb Elementary School Teacher Aide
Flagler Aimee Mock Pathways Academy Executive Secretary
Franklin Did not participate in the Program.
Gadsden Did not participate in the Program.
Gilchrist Joy Railey Bell Elementary School Computer Lab Paraprofessional
Glades Harry Tewksbury Pemayetv Emahakv Charter School Day Porter
Gulf Brandie Marie Kemp Wewahitchka Middle School ESE Aide
Hamilton Annie Ruth Jackson Hamilton County High School Custodian
Hardee Florence Garza Hilltop Elementary School 2nd Grade Paraprofessional
Hendry Melissa Hegley LaBelle High School Clerk Typist-Registrar
Hernando Yvette Hart D.S. Parrott Middle School ESE Paraprofessional
Highlands Corliss Pringle Sebring High School Food Service Manager
Hillsborough Kelly Jean Zelaya Garland V. Stewart Middle Magnet School Secretary IV
Holmes Did not participate in the Program.
Indian River Tammy Peirce Student Services Health Services Coordinator
Jackson Charisse Gray Jackson County School at Sunland Paraprofessional
Jefferson Edna Bernice Henry Jefferson County School District Office Title I Parent Involvement Coordinator
Lafayette Ann Land Lafayette Elementary School ESE Aide
Lake Did not participate in the Program.
Lee Johnny Weeks Bonita Springs Middle School Building Supervisor
Leon Palanski Hayes Sabal Palm Elementary School Extended Day Manager
Levy Donna Leggett Bronson Middle High School ESE Aide
Liberty Shelly Shuler Liberty County School District Office Fiscal Assistant/Payroll
Madison Jane Dickey Madison County School District Office Secretary to the Superintendent
Manatee Sylvia Wood Palmetto High School Bookeeper
Marion Lisa Frederick Ward-Highlands Elementary School Instructional Paraprofessional Title I
Martin Karen Kinsley Jensen Beach Elementary School ESE Paraprofessional
Miami-Dade Did not participate in the Program.
Monroe Vincent Jackson Horace O'Bryant Middle School Custodian
Nassau Susan Kegley Callahan Middle School Secretary/Bookkeeper
Okaloosa Susan Campbell Niceville High School Guidance Secretary
Okeechobee Maria Jimenez Central Elementary School Data Processor
Orange Christine Guhl Lancaster Elementary School Educational Paraprofessional
Osceola Lorena Bruneau Horizon Middle School Bookkeeper
Palm Beach Doreen Moore North Grade Elementary School School Treasurer
Pasco Clara Barlow Lacoochee Elementary School ESOL Instructional Assistant
Pinellas Lisa Troiso K-12 Science Department Secretary II
Polk Deanna Gambill Crystal Lake Elementary School Family Involvement Paraeducator
Putnam Latima Fells Kelley Smith Elementary School Paraprofessional - Instructional Assistant
Saint Johns Patricia Dennis Cunningham Creek Elementary School Registered Nurse
Saint Lucie Janette Clark-Champagne Frances K. Sweet Magnet School Cafeteria Manager
Santa Rosa Lillie Gurski Holley Navarre Primary Paraprofessional I
Sarasota Judith Coomer Oak Park School Manager of Food and Nutrition Services
Seminole Jo Ellen Willink Hopper Center Paraprofessional / Classroom Assistant
Sumter Ora Lee Cook Webster Elementary School Paraprofessional
Suwannee Ta-Trease Sapp Suwannee-Hamilton Technical Center Paraprofessional
Taylor Marcy Freeman Taylor County Pre-K CDA Teacher Aide
Union Cathy Griffis Union County High School Paraprofessional
Volusia Margaret Haley River Springs Middle School Office Specialist III
Wakulla Bobbie Jo Crouch Riversink Elementary School Administrative Secretary
Walton Deborah Lynn Freeport Elementary School School Nurse
Washington Valerie Hudson Data Center Data Systems Analyst
Florida A&M University Did not participate in the Program.
Florida Atlantic University Lorraine Brubeck A. D. Henderson University School / FAU Lab School Paraprofessional / Teacher Aide
Florida School for the Deaf and the Blind Kenneth Chestnut Florida School for the Deaf and the Blind Custodial Worker
Florida State University Jennie Dekle Florida State University Schools Executive Assistant
Department of Corrections Karen Slorp Charlotte Correctional Institute Library Technical Assistant
Florida Virtual School Kim Funchess Florida Virtual School Learning Specialist
University of Florida Did not participate in the Program.

Florida District Teachers of the Year