Return to Normal View

DOE Homepage Students Educators Community Family Administrators and Staff MyFlorida.com

Florida Department of Education

DOE Home

Educator Recruitment, Development, & Retention

 

  Educator Recruitment, Development, & Retention  

Text Index Google Custom Search

2010 Florida District Teachers of the Year

The following are the Teachers of the Year for each of Florida's school districts, the four university developmental research schools, Florida School for the Deaf and the Blind, Florida Department of Corrections, and Florida Virtual School.

School District or Program Teacher of the Year Subject(s) School
Alachua Robert Hyatt Music Charles W. Duval Elementary School
Baker Kirsty West Elementary Education Macclenny Elementary School
Bay Janice Strickland-Salares Elementary Education Hutchison Beach Elementary School
Bradford Chad Farnsworth Journalism Bradford Middle School
Brevard Lucy Haddock Early Childhood Freedom 7 Elementary School of International Studies
Broward Tony Dutra Reading Hallandale Adult Community Center
Calhoun Homer Link Barber Mathematics Blountstown Middle School
Charlotte Judy Lynch Haynes Elementary Education Kingsway Elementary School
Citrus Becky O'Connell Kindergarten Inverness Primary School
Clay Lois Vaughan Elementary Education Coppergate Elementary School
Collier Kimberly Ragusa Algebra/Honors Algebra Golden Gate High School
Columbia Makeba Murphy Business Education Columbia High School
Dade (Miami-Dade) Patricia Fairclough Elementary Air Base Elementary School
DeSoto James Wildt Social Studies DeSoto County High School
Dixie Jana Copeland O'Neal Mathematics Ruth Rains Middle School
Duval Marjorie Nolan Reading Coach First Coast High School
Escambia Amanda Lagergren Elementary Education Edgewater Elementary School
Flagler Mike D'Ascheberg Physical Education Old Kings Elementary School
Franklin Harolyn Walker Reading Coach Franklin County Schools
Gadsden LaTonya Peters Rollinson Elementary Education Havana Elementary School
Gilchrist Jerri Lunsford ESE Elementary Education Trenton Elementary School
Glades Laura Ahern Intensive Reading Moore Haven Junior-Senior High School
Gulf Karen Odom Reading Coach Port St. Joe Elementary School
Hamilton Ellen Gay Math Coach/ESE South Hamilton Elementary School
Hardee Merilyn Strickland English Hardee Senior High School
Hendry Rosa Perez Reading Coach Eastside Elementary School
Hernando Frederick Ahrens Agriscience Hernando High School
Highlands Julie Poucher Elementary Education Park Elementary School
Hillsborough Megan Marie Allen Elementary Education Cleveland Elementary School
Indian River Jeramy Keen Elementary Education Fellsmere Elementary School
Jackson Lori Lassmann Elementary Education F.M. Golson Elementary School
Jefferson Judy Gorga Allen Early Childhool Education Jefferson Elementary School
Lafayette Sheilah Broughton Media Specialist Lafayette High School
Lake Kevin Von Maxey Language Arts Tavares Middle School
Lee Terry Huge Mathematics, Physics Lehigh Senior High School
Leon Emily Barbacci American History Lawton Chiles High School
Levy Ana Armbrister Elementary Education Williston Elementary School
Liberty Zann Geiger Elementary Education Hosford Elementary and Junior High School
Madison Christy Adams Mathematics Madison County Central School
Marion Frank Evans Chemistry and Physics Forest High School
Martin Candice Keating Elementary Education Palm City Elementary School
Monroe Catie Frier Science Plantation Key School
Nassau Amy Blitch Elementary Education Callahan Elementary School
Okaloosa Cindy King Language Arts, Intensive Reading Richbourg Middle School
Okeechobee Vicki Goggans Mathematics Okeechobee High School
Orange Melissa Reiker Language Arts Apopka High School
Osceola Erin Williams Reading/Sociology Liberty High School
Palm Beach Marilynn Pedek Science, Chemistry Suncoast Community High School
Pasco Kathryn Bylsma Science (Integrated) Dr. John Long Middle School
Pinellas Bridget Bohnet Mathematics Coachman Fundamental Middle School
Polk Ruth Teets Reading Purcell Elementary School
Putnam Theodore Haengel Reading Mellon Elementary School
Saint Johns Seth House Elementary Education Timberlin Creek Elementary School
Saint Lucie Jane Whitaker Music Allapattah Flats K-8 School
Santa Rosa Beth Lees Elementary Education Bennett C. Russell Elementary School
Sarasota Charles Evans Jr. Physics, Music Riverview High School
Seminole Joyce Walker Language Arts Rock Lake Middle School
Sumter Deborah Barnes Mathematics Wildwood Middle School
Suwannee Judy Jacobsen Elementary Education Suwannee Intermediate School
Taylor Melvelyn Putnal Science Lab Taylor County Elementary School
Union April Crawford Mathematics, Science Lake Butler Middle School
Volusia Kelly Anne Conway Advanced Placement Psychology, Dance New Smyrna Beach High School
Wakulla Angie Gentry Reading, Language Arts, World Geography Wakulla Middle School
Walton Glenda Paul-Ales Science Walton Middle School
Washington Jonathan Booth Science Roulhac Middle School
Florida A&M University Horacine McCray Coordinator and Teacher of Title I Program FAMU Developmental Research School
Florida Atlantic University Brittany Steele Elementary Education A.D. Henderson University School/FAU High School
Florida State University Vikki Shackelford Intensive and Advanced Reading Florida State University Schools
University of Florida Sue McCoy Elementary Education P.K. Yonge Development Research School
Florida School for the Deaf and the Blind Karen Kolkedy School Counselor Florida School for the Deaf and the Blind
Department of Corrections Valerie Skurka-Mountjoy Pre-GED, Adult Basic Education Lancaster Correctional Institution
Florida Virtual School Steven George Health and Physical Education Florida Virtual School

Florida District Teachers of the Year