Return to Normal View

DOE Homepage Students Educators Community Family Administrators and Staff MyFlorida.com

Florida Department of Education

DOE Home

Educator Recruitment, Development, & Retention

 

  Educator Recruitment, Development, & Retention  

Text Index Google Custom Search

2009 Florida District Teachers of the Year

The following are the Teachers of the Year for each of Florida's school districts, the four university developmental research schools, Florida School for the Deaf and the Blind, Florida Department of Corrections, and Florida Virtual School.

School District or Program Teacher of the Year Subject(s) School
Alachua Petrina Leggon Elementary Education Joseph Williams Elementary School
Baker Tammie Harvey Elementary Education Macclenny Elementary School
Bay Janice Lucas English A. D. Harris High School
Bradford John Tinsler Science Bradford Middle School
Brevard Delilah Narvaez AP /Honors Chemistry West Shore Jr./Sr. High School
Broward Nicole Marsala American History Coral Springs Middle School
Calhoun Kimberly Peacock Elementary Education Blountstown Elementary School
Charlotte Adrienne McElroy Elementary Education Liberty Elementary School
Citrus Kathleen McKenna Mathematics Lecanto Middle School
Clay Kimberly Miskowski Media Specialist Coppergate Elementary School
Collier Sharon Camp Elementary Education, Gifted Endorsement Pelican Marsh Elementary School
Columbia Marilyn Gassett Elementary Education Fort White Elementary School
Dade (Miami-Dade) Jacquelle Sconiers Business, Mathematice Juvenile Justice Center School
Desoto Allyson Maiolo Elementary Education Nocatee Elementary School
Dixie Constance Mann Karr Elementary Education Anderson Elementary School
Duval Lucretia Miller Educational Media Chaffee Trail Elementary School
Escambia Michelle Lingo Media Specialist Hallmark Elementary School
Flagler Edson Beckett Fine Arts, Photography Flagler Palm Coast High School
Franklin Elinor Mount-Simmons Drop-Out Prevention Franklin County High School
Gadsden Rebecca Gaines Social Studies Havana Middle School
Gilchrist Tiffany VunCannon Mathematics Trenton High School
Glades Sherri Fleming Elementary Education West Glades School
Gulf Jo Ann Raffield Elementary Education Port St. Joe Elementary School
Hamilton Penny Mickler Primary Education South Hamilton Elementary School
Hardee Stacy Sharp English Hardee Senior High School
Hendry Ginger Kisela Elementary Education LaBelle Elementary School
Hernando Vincent La Borante ESE STAR Educational Center
Highlands Jonathan Spencer Elementary Education Woodlawn Elementary School
Hillsborough Debby Dowell Reading, Language Arts, Geography Bartels Middle School
Holmes Did not participate in the Program
Indian River Scott Simpson Mathematics Sebastian River Middle School
Jackson Pamela Bondurant Alternative Jackson Alternative School
Jefferson Indy Mack Elementary Education Jefferson Elementary School
Lafayette Karen Byrd Elementary Education Lafayette Elementary School
Lake Amy Thomas Reading, English Mount Dora High School
Lee Suzanne Corace Physical Education Trafalgar Elementary School
Leon Elizabeth Anderson Elementary Education Fort Braden School
Levy Susan Gruber ESE, Language Arts, Reading Hilltop Alternative School
Liberty Harriet Brady Reading Coach W.R. Tolar K-8 School
Madison Gail Washington Elementary Education Pinetta Elementary School
Manatee Did not participate in the Program
Marion Jennifer Greco ESE, PMH/TMH Hillcrest School
Martin Jill Ann Boudreau Classroom Teacher Jensen Beach Elementary School
Monroe Christelle Orr AP/French Key West High School
Nassau Jean Lamar Language Arts, Intensive Reading Callahan Middle School
Okaloosa April Branscome Information Technology Niceville High School
Okeechobee Heather Hawk Elementary Education Everglades Elementary School
Orange Jennifer Bohn Social Studies Curriculum Leader & I.B. Coordinator Evans High School
Osceola David Kane Elementary Education Kissimmee Elementary School
Palm Beach Michael Horgan Science-Biology, Marine Science W. T. Dwyer Community High School
Pasco Lesley Wade Science-Biology Wiregrass Ranch High School
Pinellas Malla Kolhoff IB History Palm Harbor University High School
Polk Danny Whittenton History Kathleen High School
Putnam Maeghan Morris Basic Elementary Mellon Elementary School
Santa Rosa Kevin Holland Mathematics Pace High School
Sarasota Thomas Marshall Social Studies, Economics Venice High School
Seminole Jamee Lynn Cagle Elementary-ESE Inclusion Crystal Lake Elementary School
St. Johns Jeff Dodd Music St. Augustine High School
St. Lucie Richard Norman Pre-Engineering/Manufacturing, MSSC Industry Cert. Treasure Coast High School
Sumter Norma King Reading Wildwood Middle School
Suwannee Carol Cannon Language Arts, Social Studies Suwannee Intermediate School
Taylor Ann Joiner Reading Coach Taylor County Middle School
Union Celeste Saunders Elementary Education Lake Butler Elementary School
Volusia Jeanne Wright Elementary Education Cypress Creek Elementary School
Wakulla Cindy Burse Reading, Language Education Wakulla Middle School
Walton Carol Langford Elementary Education Freeport Elementary School
Washington Kathleen Nelson ESE Language Arts, Social Studies Roulhac Middle School
Florida A&M University Roger Walker Secondary Reading FAMU Developmental Research School
Florida Atlantic University Mike Thomas Physical Education/Health/H.O.P.E. A.D. Henderson University School/FAU High School
Florida State University Michelle Hartsfield Art Florida State University Schools
University of Florida Michelina MacDonald Science P.K. Yonge Developmental Research School
Florida School for the Deaf and the Blind Lauren Rivera Deaf Education Florida School for the Deaf and the Blind
Department of Corrections Sharanne Heaton ESE Holmes Correctional Institution
Florida Virtual School Tiffany Kisker Mathematics, Algebra II The Florida Virtual School

Florida District Teachers of the Year