Return to Normal View

DOE Homepage Students Educators Community Family Administrators and Staff MyFlorida.com

Florida Department of Education

DOE Home

Educator Recruitment, Development, & Retention

 

  Educator Recruitment, Development, & Retention  

Text Index Google Custom Search

2008 Florida District Teachers of the Year

The following are the Teachers of the Year for each of Florida's school districts, the four university developmental research schools, Florida School for the Deaf and the Blind, Florida Department of Corrections, and Florida Virtual School.

School District or Program Teacher of the Year Subject(s) School
Alachua Sarah Freedman Elementary Education Hidden Oak Elementary School
Baker Leigh Ann Hays Mathematics Baker County High School
Bay Marsha Rockhill Music/Art St. Andrew School
Bradford Susan Ames Elementary Education Starke Elementary School
Brevard Melanie Petty Elementary Education Atlantis Elementary School
Broward Sandy Melillo English/TV Production Northeast High School
Calhoun Shannan Romer Science Blountstown Middle School
Charlotte Robert Johnson Social Studies Port Charlotte High School
Citrus Judith Powell English Crystal River High School
Clay Angela Schaefer Elementary Education Ridgeview Elementary School
Collier Deborah Graham Elementary Education Avalon Elementary School
Columbia Lisa Malphurs Elementary Education Columbia City Elementary School
Dade (Miami-Dade) Joan Sharperson Elementary Education Joella C. Good Elementary School
Desoto Harold Lewis Science DeSoto Middle School
Dixie Michelle West Elementary Education Anderson Elementary School
Duval Michelle Stinson Elementary Education Henry F. Kite Elementary School
Escambia Elizabeth Roycroft Social Studies Warrington Middle School
Flagler Diane Tomko Gifted Language Arts Flagler Palm Coast High School
Franklin Carol Weyrich Exceptional Student Education Chapman School
Gadsden Tomeka Lightfoot Language Arts James A. Shanks Middle School
Gilchrist Sue Reed English/Social Studies Trenton High School
Glades Anna Moss Mathematics Moore Haven Junior/Senior High School
Gulf Aimee Walsh Elementary Education Wewahitchka Elementary School
Hamilton Dorothy Wetherington-Zamora Guidance Counselor North Hamilton Elementary School
Hardee Chrysta Chancey Mathematics Hardee Senior High School
Hendry Megan Greenleaf Elementary School Edward A. Upthegrove Elementary School
Hernando Deborah Warrell Library Media Specialist Challenger K-8 School of Science and Mathematics
Highlands Patricia Hollenberg Career Tech Education Family and Consumer Science Sebring High School
Hillsborough James Gibbs III Mathematics Burns Middle School
Holmes Did not participate in the Program
Indian River Lisa Mucci Elementary Education Sebastian Elementary School
Jackson Linda Fleck Elementary Education Riverside Elementary School
Jefferson Sharico Parrish Elementary Education Jefferson Elementary School
Lafayette Joseph Vincent Jr. Chemistry, Physics, Biology, Anatomy, Science Lafayette County High School
Lake William Roberts Mathematics Cecil E. Gray Middle School
Lee Nancy Foley Math Geometry, Intensive Math Estero High School
Leon Rima Kelley Mathematics Deerlake Middle School
Levy Virginia Lofton Elementary Education Williston Elementary School
Liberty Beckie Black Elementary Education Hosford Elementary/Junior High School
Madison Karla Molnar English Madison County High School
Manatee Did not participate in the Program
Marion Lori Kolb Physical Education College Park Elementary School
Martin Carol O'Connor Elementary Education Warfield Elementary School
Monroe Roxanne Skaggs Elementary Education Stanley Switlik Elementary School
Nassau Laura Lynne Pulliam English West Nassau High School
Okaloosa Tavia Marez Chemistry Fort Walton Beach High School
Okeechobee Yolanda Steiert Elementary Education Central Elementary School
Orange Richard Ellenburg Science Lab Camelot Elementary School
Osceola Deborah Fahmie Music Cypress Elementary School
Palm Beach Glynis Benson English/Intensive Reading Boca Raton Community High School
Pasco Thomas Adams Mathematics Wesley Chapel High School
Pinellas Sheryl Brock Mathematics/Journalism Dixie Hollins High School
Polk Kristen Wells Library Media Specialist Carlton Palmore Elementary School
Putnam Muriel Kuhn Middle Grade English Crescent City Junior/Senior High School
Santa Rosa Nicole Mayhew Elementary Education West Navarre Primary School
Sarasota Jennifer Nzeza Language Arts/Social Studies Booker Middle School
Seminole Daniel Robie Latin Winter Springs High School
St. Johns Darlene Conner Elementary Education W.D. Hartley Elementary School
St. Lucie Anna Phillips Elementary Education Oak Hammock K-8 School
Sumter Mauri Gore Social Studies Wildwood High School
Suwannee James Wilson Mathematics Branford High School
Taylor Mary Becht Elementary Education Taylor County Elementary School
Union Elizabeth Vandiver Elementary Educationl/Early Childhood Lake Butler Elementary School
Volusia Cathy Colwell Physics Mainland High School School
Wakulla Christina Sarvis Intensive Remedial Reading RiverSprings Middle School
Walton Glenda Jasen Elementary Education Van R. Butler Elementary School
Washington Deborah Moss Speech Pathology Kate M. Smith Elementary School
Florida A&M University Stephanie McCall-Davis Elementary Education FAMU Developmental Research School
Florida Atlantic University Jennifer O'Sullivan Elementary Education A.D. Henderson University School
Florida State University Elizabeth Gregory Elementary Math and Science Florida State University Schools
University of Florida Dr. Dianne Skye Art Education P.K. Yonge Developmental Research School
Florida School for the Deaf and the Blind Robin Harwell Deaf/Hard of hearing Florida School for the Deaf and the Blind
Department of Corrections Leslee Pippin Adult Basic Education Hillsborough Correctional Institution
Florida Virtual School Cindy Knoblauch English Language Arts I The Florida Virtual School

Florida District Teachers of the Year