Return to Normal View

DOE Homepage Students Educators Community Family Administrators and Staff MyFlorida.com

Florida Department of Education

DOE Home > Success Stories

Success Stories

 

  Success Stories  

Text Index Google Custom Search

More Success Stories >>

Students Compete in State History Fair

More than 950 middle and high school students traveled to Tallahassee from all over the state to participate in the Florida History Fair state contest May 1 - 3, 2011. The students, representing 28 Florida counties, competed in historical paper, exhibit, documentary, performance and website categories after winning in their respective school districts. Sixty-six finalists from 13 counties will travel to the University of Maryland in College Park, Md. in June to take part in the National History Day competition. The Florida History Fair is coordinated by the Florida Department of State's Museum of Florida History. Congratulations!

Student winners in their respective categories are:

Junior Historical Paper

1st Place

  • Yasamin Sharifi
    Unintended Consequences: The United States and Iran; A Failure in Diplomacy
    Chiles Middle School (Seminole); Teacher: Laura Cornwell-Estes

2nd Place

  • Brianna Leatherwood
    Florida's Territorial Rights and Border Controversies: Successes, Failures, and Consequences of the United States' and Spain's Diplomatic Negotiations
    Bellview Middle School (Escambia); Teachers: Barbara Jacobs, Haley Close

3rd Place

  • Ian McKinney
    The Indian Removal Act of 1830: A Failure of the Diplomatic Relations Between the United States and the Five Civilized Tribes
    Lawton Chiles Middle Academy (Polk); Teachers: Leon Williams, Marsha Yoder

Senior Historical Paper

1st Place

  • Heather Davidson
    Early American Diplomacy: Jay Treaty (1796)
    Deland High School (Volusia); Teacher: Joel Slingerland

2nd Place

  • Ana Bautista
    The Smoot-Hawley Tariff: Economic Debate, International Diplomacy, and the Great Depression
    Stanton College Preparatory (Duval); Teacher: David Holcombe

3rd Place

  • Madison Chapman
    Property or Person: The Debate and Diplomacy of the Three-Fifths Compromise Home School; Teacher: Deborah Chapman

Junior Individual Documentary

1st Place

  • Michael Paul Saturno
    Military Desegregation: A Turning Point in American History
    Chiles Middle School (Seminole); Teacher: Jennifer Capp

2nd Place

  • Shelby Kurland
    The Moon Debate: Distance Between Two Points
    Rock Lake Middle School (Seminole); Teacher: Kristi King

3rd Place

  • Katie Jones
    Where to Excavate: Panama or Nicaragua?
    Swift Creek Middle School (Leon); Teachers: Matt Rousseau, Stephen Veliz

Junior Group Documentary

1st Place

  • Matthew McGovern, Feya Wang
    Ping Pong Diplomacy
    Farnell Middle School (Hillsborough); Teachers: Gene Hazel, Wendi Merritt

2nd Place

  • Robin J. Best, Erin van Gorkom
    A Controversial Universe: Debates about the Expanding Universe Theory
    Fort Clarke Middle School (Alachua); Teacher: Jennifer Thomas

3rd Place

  • Natalie Henning, Madison Noall, Martin Winton, Joseph Young-Perez
    A Nation Shattered: Prelude to the Civil War
    Canterbury School (Lee); Teacher: Evan Crawford

Senior Individual Documentary

1st Place

  • Ernest Britt
    Rumble in the Jungle: Upton Sinclair and the Fight for Reform
    Spruce Creek High School (Volusia); Teacher: Nicholas Prince

2nd Place

  • Carl Zee
    The Bonus Army: Diplomacy in Peaceful Protest
    F. W. Springstead High School (Hernando); Teacher: Suzanne Miranda

3rd Place

  • Isaac Berner
    Summer of '67: Failed Negotiations and Diplomacy that Escalated the Six-Day War
    Shorecrest Preparatory School (Pinellas); Teacher: Ron Heller

Senior Group Documentary

1st Place

  • Matt Mariutto, Nicole Mariutto
    The Gay Rights Debate of 1977
    American Heritage School (Broward); Teacher: Leslie Porges

2nd Place

  • Dan Allweiss, Jason Kiracofe, Zac Smith, Steven Tellios, Michael Warren
    Nationalism and Diplomacy: The 1956 Suez Crisis
    Shorecrest Preparatory School (Pinellas); Teacher: Ron Heller

3rd Place

  • Ashley Gillam, Jordan Sanders
    \ Separate but Equal? How the Jim Crow Law Affected African American Music in Florida
    Braden River High School (Manatee); Teachers: Eric Nelson, Jillian Bieber

Junior Individual Performance

1st Place

  • Paul Reischmann
    Neville Chamberlain and the Munich Conference: Cowardly Submission or Bold Pursuit of Peace?
    Shorecrest Preparatory School (Pinellas); David Hodgson

2nd Place

  • Kael Madison
    Doubt Is the Father of Invention: Galileo Takes on the Pigeon League
    Woodham Middle School (Escambia); Summer DeMilly

3rd Place

  • Kensley Knoll
    Surrendering Their Spirits
    Buffalo Creek Middle School (Manatee); Teacher: Joseph Baker

Junior Group Performance

1st Place

  • Jessica Hamacher, Jaime Kay
    Starvation in Ireland: An International Diplomatic Crisis
    Dunedin Highland Middle School (Pinellas); Teacher: Teresa Bergstrom

2nd Place

  • Riley Farrow, Kimberly Ferguson, Brittyn Hamer, Logan Saliga
    Debate in the White City: Industrialism, Consumerism, Innovation, Failure, and Their Connections with the Columbian Exposition of 1893
    Tuskawilla Middle School (Seminole); Teacher: Rebekah Maggio

3rd Place

  • Shay Potter, Jasmine Qronfleh, Annie Wallace
    "A Bird Named Enza:" Debating the 1918 Influenza Epidemic
    Merritt Brown Middle School (Bay); Teachers: Christine Sermons, Susan Granberg

Senior Individual Performance

1st Place

  • Mackenzie Yaryura
    Rosa Luxemburg: Passion and Sacrifice
    Southeast High School (Manatee); Teachers: Cathy Slusser, Diane Vestrand

2nd Place

  • Amanda Patton
    "Image Replaced the Printed Word": The Successes and Failures of the 1960 Kennedy-Nixon Televised Debates
    Pensacola High School (Escambia); Teacher: Michael Jones

3rd Place

  • Gabriela Pickett
    United States v. O'Brien: Sparking a Controversy
    Canterbury School (Lee); Teachers: Evan Crawford, Ronald Young

Senior Group Performance

1st Place

  • Theresa Button, Matt Fennema, John Paul Gagliano, Daniel Mangan
    The Pyrrhic Victory that Launched a Presidency: The Lincoln-Douglas Debates
    Home School (Leon); Teacher: Lynn Mangan

2nd Place

  • Logan Elder, Alice Leavengood, Annie Schneider, James Wenz, Adrianna Wenz
    The Plot that Made Britain Great: Elizabeth, Mary, and the Babington Plot
    Shorecrest Preparatory School (Pinellas); Teacher: Ron Heller

3rd Place

  • Tyler Bryant, Tony Dickup, Anthony Miller
    The Indian Removal Act and Andrew Jackson's Gunboat Diplomacy
    West Florida High School/Technical (Escambia); Teacher: Tiffany Odom

Junior Individual Exhibit

1st Place

  • Tristan Simmons
    On the Brink of War: The Cuban Missile Crisis
    Turkey Creek Middle School (Hillsborough); Teacher: Kristen Holloway

2nd Place

  • Joanna Deng
    The Stamp Act Crisis
    Bellview Middle School (Escambia); Teachers: Barbara Jacobs, Haley Close

3rd Place

  • Sean Brodney
    Dropping the Bomb
    Thurgood Marshall Fundamental (Pinellas); Teacher: Susan Pendergraft

Junior Group Exhibit

1st Place

  • David Contento, Andrew English
    The Cuban Missile Crisis
    American Heritage School (Broward); Teacher: Leslie Porges

2nd Place

  • Samantha Berner, Jordana Berner, Gabriela Berner
    Man on the Moon
    Coral Springs Charter (Broward); Teachers: Lasylvia McCorvey, Michele Moore

3rd Place

  • Drayton Diggs, Jordan Diggs
    Brother Against Brother
    Trafalgar Middle School (Lee); Teacher: Sue Tracy

Senior Individual Exhibit

1st Place

  • Nick Gupta
    Dire Straits: The 1956 Suez Crisis
    Pensacola High School (Escambia); Teacher: Michael Jones

2nd Place

  • Jalen Benson
    Suffrage Debates: Poll Tax, Literacy Test, and the Grandfather Clause
    Pensacola High School (Escambia); Teachers: Michael Jones, Tracy Brown

3rd Place

  • Sameer Saboungi
    The Balfour Declaration of 1917 and Its Impact
    Spruce Creek High School (Volusia); Teacher: Karie Cappiello

Senior Group Exhibit

1st Place

  • Asia Cravens, Maya Crosby
    Jackie Robinson
    J. M. Tate Senior High School (Escambia); Teachers: Chris Williams, Clint Peacock

2nd Place

  • Maria Ferreira, Jose Serra
    When America "Meats" Reality
    American Heritage School (Broward); Teachers: Krisynda Cicos, Leslie Porges

3rd Place

  • Jennifer Levalley, Jori Mansfield
    Peace in Our Time?
    East Lake High School (Pinellas); Teacher: Alan Kay

Junior Individual Website

1st Place

  • Chase Vaughn
    The Cuban Missile Crisis Debate
    Swift Creek Middle School (Leon); Teachers: Grace Bigelow, Stephen Veliz

2nd Place

  • Alexis Beans
    Iran Hostage Crisis
    Northport K-8 School (St. Lucie); Teacher: Mary Ellsworth

3rd Place

  • Nicholas Krostag
    Tinkering with Students' Freedom of Expression: Disruption vs. Expression
    Ransom Middle School (Escambia); Teacher: Janet Enfinger

Junior Group Website

1st Place

  • Nicole Kimmel, Heba Nassereddeen
    Little Emperors from an Exploding Population: The Debate and Diplomacy of China's One Child Policy
    Tuskawilla Middle School (Seminole); Teacher: Rebekah Maggio

2nd Place

  • Alec Emser, Arber Muharemi
    Cuban Missile Crisis: Thirteen Days of Tension
    Seminole Middle School (Pinellas); Teacher: Sarah DeTurk

3rd Place

  • Erica Dunlap, Cassie McDonald
    Atomic Bomb: Right or Wrong?
    Osceola Middle School (Pinellas); Teacher: Tom LaPorta

Senior Individual Website

1st Place

  • Robert Mines
    The Cuban Missile Crisis: Diplomacy Averting Mutually Assured Destruction
    West Florida High School/Technical (Escambia); Teacher: Tiffany Odom

2nd Place

  • Evie Sobczak
    The Right-to-Die: The Ultimate Human Rights Debate
    Shorecrest Preparatory School (Pinellas); Teacher: Ron Heller

3rd Place

  • Laura Silva
    Failed Diplomacy: Munich Agreement of 1938
    Osceola County School of Arts (Osceola); Teacher: Mary Thiele

Senior Group Website

1st Place

  • Dominic Chiampi, Gabrielle DiLullo, Harrison Pincket, Alix Rousseliere
    The Scramble for Africa
    Bartow Senior High School (Polk); Teacher: Theodore Wright

2nd Place

  • Koby Craig, Cody Emmerman, Kevin Olieveira
    The Vietnam War: Intervention of the United States
    Springstead High School (Hernando); Teachers: Eric Swensen, Suzanne Miranda

3rd Place

  • Brent Beck, Ravi Kohli, Kurt Yilmaz
    Diplomatic Debates on Robben Island
    East Lake High School (Pinellas); Teacher: Alan Kay